O działalności gospodarczej słów kilka.

Karolina, młoda mama, od zawsze lubiła tworzyć piękne i użyteczne rzeczy. Już w szkole średniej i na studiach obdarowywała rodzinę i znajomych ręcznie robioną biżuterią, ozdobnymi pudełkami i haftowanymi torebkami. Coraz więcej osób chciało po prostu kupić  od niej coś ładnego na prezent dla bliskiej osoby, ale Karolina nie chciała nigdy robić z tego biznesu.

Kiedy podczas urlopu macierzyńskiego jej rodzina w znalazła się w trudnej sytuacji finansowej, pierwszym pomysłem na rozwiązanie problemu była sprzedaż jej  hobbistycznych wyrobów. Potrzeby finansowe były spore, ale też zainteresowanie jej biżuterią coraz większe. Trudno było przewidzieć, ile sztuk i za jaką kwotę może się sprzedać. Pojawiło się też pytanie o reklamę i wielkość tego przedsięwzięcia. Karolina pytała samą siebie: czy to będzie firma? Czy to będzie działalność gospodarcza?

Całkiem niedawno, bo zaledwie kilka miesięcy temu powstała nowa ustawa (Prawo
Przedsiębiorców), która mówi o tym, co to jest działalność gospodarcza i jakie masz prawa oraz obowiązki, jeśli taką prowadzisz:

Art. 3. Działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.

Przyjrzyjmy się tym kilku cechom, o których jest mowa.

Działalność zarobkowa– tu nie ulega wątpliwości, że działalność ta musi dawać Ci pieniądze i chodzi tu o przychód. Często mylone pojęcia to przychód i dochód. Przychód to kwota, którą otrzymujesz za usługę lub towar, a dochód to kwota, która pozostaje Ci z tego przychodu po odjęciu kosztów. Twoja działalność jest zarobkowa, kiedy w zamian za  usługę lub towar otrzymujesz pieniądze. Ostatnie zmiany w przepisach dały m. in. możliwość wykonywania tzw. nierejestrowanej działalności. Jeśli przychód z Twojej działalności w każdym miesiącu jest nie większy niż połowa minimalnego wynagrodzenia, w 2018 roku nie więcej niż 1050 zł, to możesz prowadzić działalność nierejestrowaną. Dodatkowo, żeby prowadzić działalność nierejestrowaną nie możesz w okresie poprzednich 60 miesięcy prowadzić działalności gospodarczej.

Wykonywana we własnym imieniu – jednoosobowa działalność gospodarcza jest prowadzona zawsze pod nazwiskiem przedsiębiorcy, czyli tej konkretnej osoby, zwykle pomysłodawcy, wykonawcy i managera od wszystkiego. A co, jeśli Twoja działalność to wykonywanie np. toreb ręcznie malowanych na zamówienie innej firmy jako  podwykonawca? Jeśli pomiędzy firmą a Tobą nie ma umowy zlecenia (lub innej formy zatrudnienia), to również będzie działalność we własnym imieniu.

Działalność zorganizowana – o zorganizowaniu może świadczyć wydzielone miejsce do
tworzenia rękodzieła, stałe miejsce zaopatrzenia w materiały i półprodukty, reklama, stali odbiorcy, miejsca, osoby i organizacje współpracujące (polecające, reklamujące), a nawet określony sposób wykonania produktu – swego rodzaju powtarzalna procedura lub technika wykonania. Zorganizowanie to pojęcie dość ogólne, ale wykonanie czegokolwiek w większej ilości wymaga zorganizowania, chociażby siebie.

Wykonywana w sposób ciągły – czyli jak? Czy jeśli wykonasz pięknie dekorowaną szkatułkę po raz drugi i trzeci na zamówienie kolejnej osoby to już ciągłość? A co, jeśli za każdym razem tworzysz inne ręcznie wykonane cudeńko? Bardzo trudno tu o jednoznaczną granicę, bo na początku decydująca może być ilość produktów lub ich wartość, a  ostatecznie zależy to od interpretacji tego przepisu przez urzędnika. Ogólnie można powiedzieć, że jeśli myślisz o sprzedaży więcej niż jednego wyrobu, i Twoje działanie będzie mieć pozostałe cechy działalności gospodarczej, to będzie to już miało charakter ciągły i powtarzalny

Domowy handmade zamieni się w działalność gospodarczą, kiedy wszystkie powyższe cechy wystąpią. Działalnością gospodarcza nie będą poniższe przypadki:

 • rękodzieło rozdajesz za darmo,
 • wykonujesz przedmioty jako zleceniobiorca lub wykonawca dzieła na rzecz innej firmy
  (zatrudnienie),
 • wykonałeś i sprzedałeś rękodzieło jednorazowo i nie planujesz powtórzyć tego,
 • Twój przychód w każdym miesiącu jest mniejszy lub równy 1050 zł (limit na 2018 rok) i
  wcześniej przez 60 miesięcy nie prowadziłeś działalności gospodarczej – w tym przypadku nie musisz rejestrować działalności gospodarczej.

Czy Twój handmade to już firma?
Działalność gospodarcza to obowiązki, ale też przywileje i
możliwości, także finansowe, ale o tym napiszę już w innym artykule.

Renata Korpyta
29.06.2018


2 Komentarze

Katarzyna · 23 lipca 2018 o 11:42

Hej!
Bardzo dobry i treściwy tekst! Temat rozgryzłam zanim rozpoczełam reklamować swoją działalność, jednak jest jeden temat, który wciąż mnie zastanawia w kontekście działalności niezarejestrowanej.

Dla usługobiorcy, z którym nie podpisuję umowy kupna-sprzedaży, normalnie wystawiłabym paragon przy DG. Natomiast czego jako klient mozemy wymagać od firmy, która ma działalność niezarejestrowaną i świadczy dla nas usługi?

Dziękuję za podpowiedź!
Kasia

  Legalny Handmade · 24 lipca 2018 o 20:33

  Dziękujemy za komentarz oraz za pytanie! Odpowiemy na nie w naszym kolejnym artykule, który ukaże się na początku sierpnia, a który przygotuje dla Was Biuro Rachunkowe Korpyta Sp. z o. o.
  Pozdrawiamy!
  Legalny Handmade

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *